Captcha Bank - en to cs_CZ translation catalogue (367 entries)

en: 1 Hour
cs_CZ: 1 hodina

en: 12 Hours
cs_CZ: 12 hodin

en: 24 Hours
cs_CZ: 24 hodin

en: 48 Hours
cs_CZ: 48 hodin

en: 1 Week
cs_CZ: 1 týden

en: 1 Month
cs_CZ: 1 měsíc

en: Permanently
cs_CZ: Permanentně

en: for
cs_CZ: pro

en: Enter Captcha Here
cs_CZ: Zadejte captchu sem

en: Arrange in Ascending Order
cs_CZ: Seřaďte vzestupně

en: Arrange in Descending Order
cs_CZ: Seřaďte sestupně

en:  (Use ',' to separate the numbers) :
cs_CZ:  (Použijte ',' k oddělení číslic) :

en: Which Number is Larger
cs_CZ: Které číslo je větší

en: Which Number is Smaller
cs_CZ: Které číslo je menší

en: ERROR
cs_CZ: CHYBA

en:  or
cs_CZ: nebo

en: Encryption password is not set
cs_CZ: Šifrovací heslo není nastaveno

en: Decryption password is not set
cs_CZ: Dešifrovací heslo není nastaveno

en: Solve
cs_CZ: Vyřešit

en: If Interested, Kindly click
cs_CZ: V případě zájmu laskavě klikněte

en: here.
cs_CZ: zde.

en: Language Interested to Translate
cs_CZ: Jazyk zájem k překladu

en: Please enter the language you want to translate.
cs_CZ: Zadejte jazyk, který chcete přeložit.

en: Please enter the language
cs_CZ: Zadejte jazyk

en: Query
cs_CZ: Dotaz

en: Please enter your query.
cs_CZ: Prosím, zadejte svůj dotaz.

en: Please enter the query.
cs_CZ: Zadejte prosím dotaz.

en: In this field, you would need to provide your Name which will be sent along with Request
cs_CZ: V této oblasti, budete muset poskytnout své jméno, které bude zasláno spolu s žádostí

en: In this field, you would need to provide your Email which will be sent along with Request
cs_CZ: V této oblasti, budete muset poskytnout svůj e-mail, který bude odeslán spolu s požadavkem

en: Close
cs_CZ: Zavřít

en: Important Disclaimer!
cs_CZ: Disclaimer důležité!

en: Are you sure you want to close without sending Translation Request?
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete zavřít bez odeslání Translation požadavku?

en: Translation Request
cs_CZ: překlad Request

en: Premium Edition
cs_CZ: Premium edice

en: This feature is available only in Premium Editions! <br> Kindly Purchase to unlock it!
cs_CZ: Tato funkce je dostupná pouze v Premium edici! <br> K odemčení je potřeba zakoupení této edice!

en: Captcha Setup has been updated Successfully
cs_CZ: Nastavení captchy bylo úspěšně uloženo

en: Success!
cs_CZ: Úspěch!

en: Display Settings have been updated Successfully
cs_CZ: Nastavení zobrazení bylo úspěšně uloženo

en: Notification Setup has been updated Successfully
cs_CZ: Nastavení notifikací bylo úspěšně uloženo

en: Your request email has been sent Successfully
cs_CZ: Vaše žádost byla úspěšně odeslána

en: Blockage Settings have been updated Successfully
cs_CZ: Nastavení blokování bylo úspěšně uloženo

en: IP Address has been blocked Successfully
cs_CZ: Nastavení IP adres bylo úspěšně uloženo

en: IP Range has been blocked Successfully
cs_CZ: Nastavení rozsahu IP adres bylo úspěšně uloženo

en: IP Address has been deleted Successfully
cs_CZ: IP adresa byla úspěšně vymazána

en: IP Range has been deleted Successfully
cs_CZ: Rozsah IP adres byl úspěšně vymazán

en: Other Settings have been updated Successfully
cs_CZ: Další nastavení bylo úspěšně uloženo

en: Please provide Number between 1 to 100
cs_CZ: Prosím zadejte číslo mezi 1 a 100

en: Please provide Number between 1 to 10
cs_CZ: Prosím zadejte číslo mezi 1 a 10

en: Error Message
cs_CZ: Chybová hláška

en: Please choose at least one Arithmetic action!
cs_CZ: Prosím vyberte alespoň jednu aritmetickou operaci!

en: IP Address
cs_CZ: IP adresa

en: Location
cs_CZ: Lokace

en: Latitude
cs_CZ: Zem. šířka

en: Longitude
cs_CZ: Zem. délka

en: N/A
cs_CZ: Není k dispozici

en: Are you sure you want to delete ?
cs_CZ: Určitě to chcete smazat ?

en: Please provide valid IP Range
cs_CZ: Prosím zadejte validní rozsah IP adres

en: Please provide valid IP Address
cs_CZ: Prosím zadejte validní IP adresu

en: This IP Address has been already blocked!
cs_CZ: Tato IP adresa je již zablokovaná!

en: Notification!
cs_CZ: Notifikace!

en: This IP Range has been already blocked!
cs_CZ: Tento rozsah IP adres je již zablokovaný!

en: In this field, you would need to choose between different types of captcha. You could choose between Text Captcha and Logical Captcha
cs_CZ: V tomto poli uveďte, jaký typ captchy chcete používat. Buď Textovou captchu nebo Logickou captchu.

en: Text Captcha
cs_CZ: Textová captcha

en: Logical Captcha
cs_CZ: Logická captcha

en: Captcha Characters
cs_CZ: Počet znaků captchy

en: In this field, you would need to provide number of characters to be used for creating a captcha control
cs_CZ: V tomto poli uveďte z kolika znaků má být vytvořena kontrolní captcha.

en: Please provide Captcha Characters
cs_CZ: Prosím uveďte počet znaků

en: Captcha String Type
cs_CZ: Typ stringu captchy

en: In this field, you would need to choose whether to create captcha control with Alphabets and Digits, Only Alphabets, Only Digits
cs_CZ: V tomto poli uveďte, zda chcete vytvořit kontrolní captchu z písmen a číslic, jen písmen nebo jen číslic.

en: Alphabets And Digits
cs_CZ: Písmena a číslice

en: Only Alphabets
cs_CZ: Jen písmena

en: Only Digits
cs_CZ: Jen číslice

en: Text Case
cs_CZ: Velká/malá písmena

en: In this field, you would need to choose whether to create captcha control with Upper Case, Lower Case, Random
cs_CZ: V tomto poli uveďte, zda chcete vytvořit kontrolní captchu sestávající z velkých písmen, malých písmen či náhodně.

en: Upper Case
cs_CZ: Velká písmena

en: Lower Case
cs_CZ: Malá písmena

en: Random
cs_CZ: Náhodně

en: Case Sensitive
cs_CZ: Záleží na velikost písmen

en: In this field, you would need to choose whether to create captcha control with Case Sensitive or vice versa
cs_CZ: V tomto poli uveďte, zda má záležet na velikost písmen zadaných do kontroly captcha.

en: Captcha Width
cs_CZ: Šířka captchy

en: In this field, you would need to provide a width of captcha control in pixels
cs_CZ: V tomto poli uveďte, jak široký má být prvek kontroly captcha v pixelech.

en: Please provide Captcha Width
cs_CZ: Prosím uveďte šírku captchy

en: Captcha Height
cs_CZ: Výška captchy

en: In this field, you would need to provide a height of captcha control in pixels
cs_CZ: V tomto poli uveďte, jak vysoký má být prvek kontroly captcha v pixelech.

en: Please provide Captcha Height
cs_CZ: Prosím uveďte výšku captchy

en: Captcha Background
cs_CZ: Pozadí captchy

en: In this field, you would need to choose different backgrounds for captcha control
cs_CZ: V tomto poli zvolte pozadí pro kontrolu captchy.

en: Pattern 1
cs_CZ: Vzor 1

en: Pattern 2
cs_CZ: Vzor 2

en: Pattern 3
cs_CZ: Vzor 3

en: Pattern 4
cs_CZ: Vzor 4

en: Pattern 5
cs_CZ: Vzor 5

en: Pattern 6
cs_CZ: Vzor 6

en: Pattern 7
cs_CZ: Vzor 7

en: Pattern 8
cs_CZ: Vzor 8

en: Pattern 9
cs_CZ: Vzor 9

en: Pattern 10
cs_CZ: Vzor 10

en: Pattern 11
cs_CZ: Vzor 11

en: Pattern 12
cs_CZ: Vzor 12

en: Pattern 13
cs_CZ: Vzor 13

en: Pattern 14
cs_CZ: Vzor 14

en: Pattern 15
cs_CZ: Vzor 15

en: Pattern 16
cs_CZ: Vzor 16

en: Pattern 17
cs_CZ: Vzor 17

en: Pattern 18
cs_CZ: Vzor 18

en: Text Style
cs_CZ: Styl textu

en: In this field, you would need to choose Font Size and Font Color for captcha control
cs_CZ: V tomto poli nastavte velikost fontu a barvu textu pro kontrolu captchy.

en: Text Font
cs_CZ: Font textu

en: In this field, you would need to choose Font Type for captcha control
cs_CZ: V tomto poli nastavte typ fontu a barvu textu pro kontrolu captchy.

en: Border Style
cs_CZ: Styl rámečku

en: In this field, you would need to choose Border Color, Size and Type for captcha control
cs_CZ: V tomto poli nastavte barvu rámečku, jeho velikost a typ pro kontrolu captchy.

en: Solid
cs_CZ: Plný

en: Dotted
cs_CZ: Tečkovaný

en: Dashed
cs_CZ: Čárkovaný

en: Lines
cs_CZ: Počet řádků

en: In this field, you would need to provide number of lines for captcha control
cs_CZ: V tomto poli uveďte, kolik řádků má mít kontrola captchy.

en: Please provide number of Lines
cs_CZ: Prosím uveďte počet řádků

en: Lines Color
cs_CZ: Barva řádků

en: In this field, you would need to choose Line Color for captcha control
cs_CZ: V tomto poli uveďte, jakou barvu mají mít řádky pro kontrolu captchy.

en: Noise level
cs_CZ: Úroveň šumu

en: In this field, you would need to provide Noise Level for captcha control
cs_CZ: V tomto poli uveďte, jaká má být úroveň šumu pro kontrolu captchy.

en: Please provide Noise Level
cs_CZ: Prosím uveďte úroveň šumu

en: Noise Color
cs_CZ: Barva šumu

en: In this field, you would need to choose Noise Color for captcha control
cs_CZ: V tomto poli uveďte, jaká má mít šum barvu pro kontrolu captchy.

en: Text Transparency %
cs_CZ: Průhlednost textu v %

en: In this field, you would need to provide Text Transparency for captcha control
cs_CZ: V tomto poli uveďte, jaká má být průhlednost textu v kontrole captchy.

en: Please provide Text Transparency
cs_CZ: Prosím uveďte úroveň průhlednosti textu

en: Signature Text
cs_CZ: Podpis

en: In this field, you would need to provide Signature Text for captcha control
cs_CZ: V tomto poli uveďte, jaký má být text podpisu v captche.

en: Please provide Signature Text
cs_CZ: Prosím uveďte podpis

en: Signature Style
cs_CZ: Styl podpisu

en: In this field, you would need to choose Signature Style and Color for captcha control
cs_CZ: V tomto poli uveďte, v jakém stylu a jaké barvě má být podpisový text v captche.

en: Signature Font
cs_CZ: Font podpisu

en: In this field, you would need to choose Font Family for captcha control
cs_CZ: V tomto poli uveďte, jaký font má být použit pro podpis v captche.

en: Text Shadow Color
cs_CZ: Barva stínu textu

en: In this field, you would need to choose Text Shadow Color for captcha control
cs_CZ: V tomto poli uveďte, jakou barvu má mít stín textu v captche.

en: Mathematical Operations
cs_CZ: Matematické operace

en: In this field, you would need to choose whether to create a Captcha control with Arithmetic Relational Arrange Order
cs_CZ: V tomto poli uveďte, zda má captcha využívat aritmetické operace, relační operace nebo seřazování.

en: Arithmetic
cs_CZ: Aritmentické

en: Relational
cs_CZ: Relační

en: Arithmetic Actions
cs_CZ: Aritmetické operace

en: Addition(+)
cs_CZ: Sčítání

en: Subtraction(-)
cs_CZ: Odčítání

en: Multiplication(*)
cs_CZ: Násobení

en: Division(/)
cs_CZ: Dělení

en: In this field, you would need to choose specific arithmetic actions to create a captcha control
cs_CZ: V tomto poli vyberte, které specifické aritmetické operace má kontrola captchy využívat.

en: Relational Actions
cs_CZ: Relační operace

en: In this field, you would need to choose specific relational actions to create a captcha control
cs_CZ: V tomto poli vyberte, které specifické relační operace má kontrola captchy využívat.

en: Largest Number
cs_CZ: Nejvyšší číslo

en: Smallest Number
cs_CZ: Nejmenší číslo

en: Arrange Order
cs_CZ: Seřazení

en: In this field, you would need to choose the specific arranging order for captcha
cs_CZ: V tomto poli vyberte, které specifické operace u seřazování má kontrola captchy využívat.

en: Ascending Order
cs_CZ: Vzestupné pořadí

en: Descending Order
cs_CZ: Sestupné pořadí

en: If you would like that plugin would be automatically updated whenever there is a new version available then choose enable or vice-versa from dropdown
cs_CZ: Pokud chcete, aby se tento plugin automaticky aktualizoval, jakmile se objeví nová verze, potom zvolte Povolit.

en: Automatic Plugin Updates
cs_CZ: Automatické aktualizace pluginu

en: Live Traffic Monitoring
cs_CZ: Sledování živého pohybu

en: If you would like to monitor details of user who are currently visiting the website and pages visited by them then choose enable or vice-versa from dropdown
cs_CZ: Pokud si přejete sledovat detaily uživatelů, kteří právě teď navštěvují Váš web, poté zvolte Povolit.

en: Visitor Logs Monitoring
cs_CZ: Sledování logu návštěvníků

en: If you would like to monitor details of user who are visiting the website and pages visited by them then choose enable or vice-versa from dropdown
cs_CZ: Pokud si přejete sledovat detaily uživatelů, kteří navštěvují Váš web, poté zvolte Povolit.

en: Remove Tables At Uninstall
cs_CZ: Smazat tabulky při odinstalaci

en: If you would like to remove tables at uninstall then you would need to choose enable or vice-versa from dropdown
cs_CZ: Pokud si přejete smazat tabulky při odinstalaci pluginu, poté zvolte Povolit.

en: How does Captcha Bank get IPs
cs_CZ: Jak získává Captcha Bank IP adresy

en: In this field, you would need to choose a specific option  for how does Captcha Bank get IPs
cs_CZ: V tomto poli uveďte, jakým způsobem má Captcha Bank získávat IP adresy.

en: Let Captcha Bank use the most secure method to get visitor IP address. Prevents spoofing and works with most sites.
cs_CZ: Nechat plugin Captcha Bank, aby používal nejbezpečnější metodu k zjišťování IP adres. Zabraňuje to spoofingu a funguje to na většině stránek.

en: Use PHP's built in REMOTE_ADDR and don't use anything else. Very secure if this is compatible with your site.
cs_CZ: Použití pouze PHP funkce REMOTE_ADDR. Velice bezpečné. Pouze pokud je to podporováno na Vašem webu.

en: Use the X-Forwarded-For HTTP header. Only use if you have a front-end proxy or spoofing may result.
cs_CZ: Použití HTTP hlavičky X-Forwarded-For. Pouze pokud využíváte front-end proxy nebo může dojít k spoofingu.

en: Use the X-Real-IP HTTP header. Only use if you have a front-end proxy or spoofing may result.
cs_CZ: Použití HTTP hlavičky X-Real-IP. Pouze pokud využíváte front-end proxy nebo může dojít k spoofingu.

en: Use the Cloudflare 'CF-Connecting-IP' HTTP header to get a visitor IP. Only use if you're using Cloudflare.
cs_CZ: Použití HTTP hlavičky Cloudflare 'CF-Connecting-IP' k zjištění IP adresu návštěvníka. Pouze pokud používáte Cloudflare.

en: Error Reporting
cs_CZ: Nahlášení chyb

en: If you would like to Report your Errors in Error Logs Menu, then you would need to Choose Enable from dropdown or vice-versa
cs_CZ: Pokud chcete nahlásit chyby, které vidíte v logu chyb, poté zvolte Povolit v tomto menu.

en: In this field, you would need to choose Enable to automatically send an email to the Administrator when a user fails to login
cs_CZ: V tomto poli vyberte Povoleno, pokud chcete automaticky posílat emaily administrátorovi při neúspěšném pokusu o přihlášení uživatele.

en: In this field, you would need to choose Enable to automatically send an email to the Administrator when a user succeeds in login
cs_CZ: V tomto poli vyberte Povoleno, pokud chcete automaticky posílat emaily administrátorovi při úspěšném pokusu o přihlášení uživatele.

en: In this field, you would need to choose Enable to automatically send an email to the Administrator when an IP Address is being blocked
cs_CZ: V tomto poli vyberte Povoleno, pokud chcete automaticky posílat emaily administrátorovi, když dojde k zablokování IP adresy.

en: In this field, you would need to choose Enable to automatically send an email to the Administrator when an IP Address is being unblocked
cs_CZ: V tomto poli vyberte Povoleno, pokud chcete automaticky posílat emaily administrátorovi, když dojde k odblokování IP adresy.

en: In this field, you would need to choose Enable to automatically send an email to the Administrator when an IP Range is being blocked
cs_CZ: V tomto poli vyberte Povoleno, pokud chcete automaticky posílat emaily administrátorovi, když dojde k zablokování rozsahu IP adres.

en: In this field, you would need to choose Enable to automatically send an email to the Administrator when an IP Range is being unblocked
cs_CZ: V tomto poli vyberte Povoleno, pokud chcete automaticky posílat emaily administrátorovi, když dojde k odblokování rozsahu IP adres.

en: Email when a User Fails Login
cs_CZ: Email v případě neúspěšného přihlášení uživatele

en: Email when a User Success Login
cs_CZ: Email v případě úspěšného přihlášení uživatele

en: Email when an IP Address is Blocked
cs_CZ: Email v případě zablokování IP adresy

en: Email when an IP Address is Unblocked
cs_CZ: Email v případě odblokování IP adresy

en: Email when an IP Range is Blocked
cs_CZ: Email v případě zablokování rozsahu IP adres

en: Email when an IP Range is Unblocked
cs_CZ: Email v případě odblokování rozsahu IP adres

en: In this field, you would need to choose Email Template from dropdown
cs_CZ: V tomto poli vyberte šablonu emailu z menu

en: Choose Email Template
cs_CZ: Vyberte šablonu emailu

en: Send To
cs_CZ: Komu

en: In this field, you would need to provide a valid email address where you would like to send an email notification
cs_CZ: V tomto poli uveďte validní emailovou adresu, kam chcete poslat emailovou notifikaci.

en: Please provide valid Email Address
cs_CZ: Prosím uveďte validní emailovou adresu

en: Cc
cs_CZ: Kopie

en: In this field, you would need to provide valid Cc Email Address
cs_CZ: V tomto poli uveďte validní emailovou adresu pro zaslání kopie.

en: Please provide Cc Email
cs_CZ: Prosím uveďte, kdo má dostat kopii

en: Bcc
cs_CZ: Skrytá kopie

en: In this field, you would need to provide valid Bcc Email Address
cs_CZ: V tomto poli uveďte validní emailovou adresu pro zaslání skryté kopie.

en: Please provide Bcc Email
cs_CZ: Prosím uveďte, kdo má dostat skrytou kopii

en: In this field, you would need to provide subject for email notification
cs_CZ: V tomto poli uveďte předmět emailu pro emailovou notifikaci.

en: Message
cs_CZ: Zpráva

en: In this field, you would need to provide content which has to be sent to the Administrator
cs_CZ: V tomto poli uveďte text, který má dorazit administrátorovi.

en: Template For User Successful Login
cs_CZ: Šablona emailu v případě úspěšného přihlášení uživatele

en: Template For User Failure Login
cs_CZ: Šablona emailu v případě neúspěšného přihlášení uživatele

en: Template For IP Address Blocked
cs_CZ: Šablona emailu v případě zablokování IP adresy

en: Template For IP Address Unblocked
cs_CZ: Šablona emailu v případě odblokování IP adresy

en: Template For IP Range Blocked
cs_CZ: Šablona emailu v případě zablokování rozsahu IP adres

en: Template For IP Range Unblocked
cs_CZ: Šablona emailu v případě odblokování rozsahu IP adres

en: Show Captcha Bank Menu
cs_CZ: Zobrazit menu Captcha Bank

en: In this field, you would need to choose a specific role who can see Sidebar Menu
cs_CZ: V tomto poli vyberte role, které mohou zobrazit postranní menu.

en: Administrator
cs_CZ: Administrátor

en: Author
cs_CZ: Autor

en: Contributor
cs_CZ: Přispěvatel

en: Subscriber
cs_CZ: Odběratel

en: Others
cs_CZ: Ostatní

en: Show Captcha Bank Top Bar Menu
cs_CZ: Zobrazit horní lištu Captcha Bank

en: If you would like to show Captcha Bank Top Bar Menu then you would need to choose enable or vice-versa from dropdown
cs_CZ: Pokud chcete zobrazit horní lištu Captcha Bank, poté musíte v menu vybrat Povoli.

en: An Administrator Role can do the following
cs_CZ: Administrátor může dělat následující

en: Administrators will have by default full control to manage different options in Captcha Bank, so all checkboxes will already be selected for the Administrator Role as mentioned below
cs_CZ: Administrátoři mají plný přístup k ovládání různých nastavení Captcha Bank, takže jsou již všechny checkboxy vybrané.

en: An Author Role can do the following
cs_CZ: Autor může dělat následující

en: You can choose what pages could be accessed by users having an Author Role and you can also choose additional capabilities that could be accessed by users on your Captcha Bank for security purpose which is mentioned below in Author Role checkboxes
cs_CZ: Můžete vybrat, na které stránky bude mít přístup Autor a můžete přidat další funkce, ke kterým bude mít v rámci Captcha Bank přístup. Vyberte pomocí checkboxů níže.

en: An Editor Role can do the following
cs_CZ: Editor může dělat následující

en: You can choose what pages could be accessed by the users having an Editor Role and you can also choose additional capabilities that could be accessed by users on your Captcha Bank for security purpose which is mentioned below in Editor Role checkboxes
cs_CZ: Můžete vybrat, na které stránky bude mít přístup Editor a můžete přidat další funkce, ke kterým bude mít v rámci Captcha Bank přístup. Vyberte pomocí checkboxů níže.

en: A Contributor Role can do the following
cs_CZ: Přispěvatel může dělat následující

en: You can choose what pages could be accessed by the users having a Contributor Role and you can also choose additional capabilities that could be accessed by users on your Captcha Bank for security purpose which is mentioned below in Contributor Role checkboxes
cs_CZ: Můžete vybrat, na které stránky bude mít přístup Přispěvatel a můžete přidat další funkce, ke kterým bude mít v rámci Captcha Bank přístup. Vyberte pomocí checkboxů níže.

en: A Subscriber Role can do the following
cs_CZ: Odběratel může dělat následující

en: You can choose what pages could be accessed by the users having a Subscriber Role and you can also choose additional capabilities that could be accessed by users on your Captcha Bank for security purpose which is mentioned below in Subscriber Role checkboxes
cs_CZ: Můžete vybrat, na které stránky bude mít přístup Odběratel a můžete přidat další funkce, ke kterým bude mít v rámci Captcha Bank přístup. Vyberte pomocí checkboxů níže.

en: Other Roles can do the following
cs_CZ: Ostatní role mohou dělat následující

en: You can choose what pages could be accessed by the users having an Others Role and you can also choose additional capabilities that could be accessed by users on your Captcha Bank for security purpose which is mentioned below in Others Role checkboxes
cs_CZ: Můžete vybrat, na které stránky budou mít přístup Ostatní role a můžete přidat další funkce, ke kterým budou mít v rámci Captcha Bank přístup. Vyberte pomocí checkboxů níže.

en: In this field, you would need to choose appropriate capabilities for security purposes
cs_CZ: V tomto poli vyberte funkce, které mají být povoleny.

en: In this field, only users can access to these capabilities of Captcha Bank
cs_CZ: V tomto poli vyberte, k jakým funkcím Captcha Bank mají mít uživatelé přístup.

en: In this field, you would need to specify start date to view information about users who logged within a specified period
cs_CZ: Do tohoto pole zadejte počáteční datum, abyste si zobrazili informace o přihlášených uživatelích v daném období

en: In this field, you would need to specify end date to view information about users who logged within a specified period
cs_CZ: Do tohoto pole zadejte konečné datum, abyste si zobrazili informace o přihlášených uživatelích v daném období

en: In this field, you would need to specify start date to view information about users who visit to your website within a specified period
cs_CZ: Do tohoto pole zadejte počáteční datum, abyste si zobrazili informace o uživatelích, kteří navštívili Váš web v daném období

en: In this field, you would need to specify end date to view information about users who visit to your website within a specified period
cs_CZ: Do tohoto pole zadejte konečné datum, abyste si zobrazili informace o uživatelích, kteří navštívili Váš web v daném období

en: Live Traffic Monitoring is Turned Off. Please go to Other Settings Menu to enable it
cs_CZ: Sledování živého pohybu je vypnuto. Prosím běžte do Dalšího nastavení k povolení této funkce.

en: Login Logs On World Map
cs_CZ: Log přihlášení na světové mapě

en: Live Traffic On World Map
cs_CZ: Živý pohyb na webu na světové mapě

en: Visitor Logs On World Map
cs_CZ: Log návštěvníků na světové mapě

en: Visitor Logs Monitoring is Turned Off. Please go to Other Settings Menu to enable it
cs_CZ: Sledování logu návštěvníků je vypnuto. Prosím běžte do Dalšího nastavení k povolení této funkce.

en: Details
cs_CZ: Detaily

en: Status
cs_CZ: Stav

en: For Maximum Login Attempts Error Message
cs_CZ: Chybová hláška při dosažení maximálního počtu pokusů o přihlášení za den

en: In this field, you would need to provide an error message that you would like to display whenever a user exceeds maximum number of login attempts
cs_CZ: V tomto poli uveďte, jaká chybová hláška se má zobrazit při překročení maximálního počtu pokusů o přihlášení

en: Please provide Login Attempts Error Message
cs_CZ: Prosím zadejte chybovou hlášku, pokud dojde k pokusu o přihlášení

en: For Invalid Captcha Error Message
cs_CZ: Chybová hláška při špatném zadání captchy

en: In this field, you would need to provide an error message that you would like to display whenever an Invalid captcha is being provided by a user
cs_CZ: V tomto poli uveďte, jaká chybová hláška se má zobrazit při vložení špatného captcha kódu

en: Please provide Invalid Captcha Error Message
cs_CZ: Prosím zadejte chybovou hlášku při špatném zadání captchy

en: For Blocked IP Address Error Message
cs_CZ: Chybová hláška při blokaci IP adresy

en: In this field, you would need to provide an error message that you would like to display whenever a user IP Address is being blocked by the Administrator
cs_CZ: V tomto poli uveďte, jaká chybová hláška se má zobrazit při návštěvě webu z blokované IP adresy

en: Please provide Blocked IP Address Error Message
cs_CZ: Prosím zadejte chybovou hlášku při blokaci IP adresy

en: For Captcha Empty Error Message
cs_CZ: Chybová hláška při nezadání captchy

en: In this field, you would need to provide an error message that you would like to display whenever Captcha is empty
cs_CZ: V tomto poli uveďte, jaká chybová hláška se má zobrazit při nevložení captcha kódu

en: Please provide Empty Captcha Error Message
cs_CZ: Prosím zadejte chybovou hlášku při nezadání captchy

en: For Blocked IP Range Error Message
cs_CZ: Chybová hláška při blokaci rozsahu IP adres

en: In this field, you would need to provide an error message that you would like to display whenever a user IP Range is being blocked by the Administrator
cs_CZ: V tomto poli uveďte, jaká chybová hláška se má zobrazit při návštěvě webu z blokovaného rozsahu IP adresy

en: Please provide Blocked IP Range Error Message
cs_CZ: Prosím zadejte chybovou hlášku při blokaci rozsahu IP adres

en: For Blocked Country Error Message
cs_CZ: Chybová hláška při blokaci země

en: In this field, you would need to provide an error message that you would like to display whenever a user country is being blocked by the Administrator
cs_CZ: V tomto poli uveďte, jaká chybová hláška se má zobrazit při návštěvě webu z blokované země

en: Please provide your Blocked Country Error Message
cs_CZ: Prosím zadejte chybovou hlášku při blokaci země

en: Enable Captcha For
cs_CZ: Povolit captchu pro:

en: If you would like to use Captcha on your form then you would need to choose at particular Check Box to display a captcha on required forms
cs_CZ: Pokud chcete používat captchu na vašich formulářích, pak musíte zvolit, kdy se má používat. Vyberte ty, kde chcete captchu využívat.

en: Login Form
cs_CZ: Přihlašovací formulář

en: Registration Form
cs_CZ: Registrační formulář

en: Reset Password Form
cs_CZ: Formulář pro obnovu hesla

en: Comment Form
cs_CZ: Formulář pro přidání komentáře

en: Admin Comment Form
cs_CZ: Formulář pro přidání komentáře - administrátor

en: Hide Captcha For Registered user
cs_CZ: Schovat captchu pro registrované uživatele

en: Captcha For WooCommerce
cs_CZ: Captcha pro WooCommerce

en: Captcha For Contact Form 7
cs_CZ: Captcha pro Contact Form 7

en: Captcha For BuddyPress Registration Form
cs_CZ: Captcha pro registrační formulář BuddyPress

en: Please copy and paste this shortcode in your Contact Form after Saving Changes
cs_CZ: Po uložení změn prosím zkopírujte a vložte tento shortcode do vašeho Kontaktního formuláře.

en: Thank You!
cs_CZ: Děkujeme!

en: Kindly fill in the below form, if you would like to suggest some features which are not in the Plugin
cs_CZ: Pokud byste měli pro nás nějaké připomínky, co byste chtěli přidat do pluginu, prosím vyplňte formulář níže.

en: If you also have any suggestion/complaint, you can use the same form below
cs_CZ: I pokud máte jakékoliv jiné žádosti či připomínky, můžete použít formulář níže.

en: You can also write us on
cs_CZ: Můžete nás kontaktovat

en: Your Name
cs_CZ: Vaše jméno

en: In this field, you would need to provide your Name which will be sent along with your Feature Request
cs_CZ: V tomto poli uveďte vaše jméno, které bude odesláno společně s vaší žádostí

en: Please provide your Name
cs_CZ: Prosím uveďte vaše jméno

en: Your Email
cs_CZ: Váš email

en: In this field, you would need to provide your Email which will be sent along with your Feature Request
cs_CZ: V tomto poli uveďte váš kontaktní email, který bude odeslán společně s vaší žádostí

en: Please provide your Email
cs_CZ: Prosím uveďte váš email

en: Feature Request
cs_CZ: Žádost

en: In this field, you would need to provide a feature which you would like to request to be added to this Plugin
cs_CZ: V tomto poli uveďte vaši žádost, kterou máte k tomuto pluginu

en: Please provide your Feature Request
cs_CZ: Prosím uveďte vaši žádost

en: Send Request
cs_CZ: Odeslat žádost

en: Auto IP Block
cs_CZ: Automatické zablokování IP adres

en: In this field, you would need to choose Enable to automatically block IP Addresses of users who exceeds their Maximum number of Login attempts
cs_CZ: V tomto poli vyberte Povolit, pokud si přejete automaticky zablokovat IP adresy uživatelů, kteří překročí maximální počet pokusů o přihlášení

en: Maximum Login Attempts in a Day
cs_CZ: Maximální počet pokusů o přihlášení za den

en: In this field, you would need to provide maximum number of login attempts in a day to restrict number of login attempts by users
cs_CZ: V tomto poli uveďte, kolikrát se maximálně může uživatel pokusit přihlásit pro omezení počtu pokusů o přihlášení

en: Please provide Maximum Login Attempts
cs_CZ: Prosím uvedťe maximální počet pokusů o přihlášení za den

en: In this field, you would need to provide a valid IP Address which you would like to block
cs_CZ: Do tohoto pole zadejte validní IP adresu, kterou chcete blokovat

en: View Blocked IP Addresses
cs_CZ: Zobrazit blokované IP adresy

en: In this field, you would need to choose start date to view information about IP Addresses which were blocked within a specified period
cs_CZ: Do tohoto pole zadejte počateční datum, abyste si zobrazili informace o IP adresách, které byly zablokované v daném období

en: In this field, you would need to choose end date to view information about IP Addresses which were blocked within a specified periods
cs_CZ: Do tohoto pole zadejte konečné datum, abyste si zobrazili informace o IP adresách, které byly zablokované v daném období

en: In this field, you would need to provide comments to give an overview about reason for blocking these IP Addresses
cs_CZ: Do tohoto pole zadejte komentář, který bude obsahovat informace o důvodech, proč jste zablokovali dané IP adresy

en: Start IP Range
cs_CZ: Začátek rozsahu IP adres

en: In this field, you would need to provide a valid Start IP Ranges which you would like to block
cs_CZ: Do tohoto pole zadejte validní počáteční IP adresu rozsahu, který chcete blokovat

en: Please provide Start IP Range
cs_CZ: Prosím zadejte začátek rozsahu IP adres

en: End IP Range
cs_CZ: Konec rozsahu IP adres

en: In this field, you would need to provide a valid End IP Ranges which you would like to block
cs_CZ: Do tohoto pole zadejte validní konečnou IP adresu rozsahu, který chcete blokovat

en: Please provide End IP Range
cs_CZ: Prosím zadejte konec rozsahu IP adres

en: In this field, you would need to choose time duration to block an IP Range, so that particular IP Range will be blocked for fixed time interval as per your settings
cs_CZ: V tomto poli vyberte čas, po který se má blokovat rozsah IP adres. Pokud v budoucnu dojde k zablokování rozsahu IP adres, nebude mít pak přístup na váš web podle zadaného času.

en: In this field, you would need to provide comments to give an overview about reason for blocking these IP Ranges
cs_CZ: Do tohoto pole zadejte komentář, který bude obsahovat informace o důvodech, proč jste zablokovali dané rozsahy IP adres

en: Block IP Range
cs_CZ: Blokovat rozsah IP adres

en: View Blocked IP Ranges
cs_CZ: Zobrazit blokované rozsahy IP adres

en: In this field, you would need to choose start date to view information about IP Ranges which were blocked within a specified period
cs_CZ: Do tohoto pole zadejte počateční datum, abyste si zobrazili informace o rozsahu IP adres, které byly zablokované v daném období

en: In this field, you would need to choose end date to view information about IP Ranges which were blocked within a specified period
cs_CZ: Do tohoto pole zadejte konečné datum, abyste si zobrazili informace o rozsahu IP adres, které byly zablokované v daném období

en: Block
cs_CZ: Blokovat

en: Please provide Color Code
cs_CZ: Prosím zadejte kód barvy

en: Blocked For
cs_CZ: Zablokován na

en: In this field, you would need to choose time duration to block an IP Address, so that particular IP Address will be blocked for the fixed time interval as per your settings
cs_CZ: V tomto poli vyberte čas, po který se má blokovat IP adresa. Pokud v budoucnu dojde k zablokování IP adresy, nebude mít pak přístup na váš web podle zadaného času.

en: Never
cs_CZ: Nikdy

en: Clear
cs_CZ: Vyčistit

en: Comments
cs_CZ: Komentáře

en: Please provide Comments
cs_CZ: Prosím uveďte komentáře

en: Start Date
cs_CZ: Počáteční datum

en: End Date
cs_CZ: Konečné datum

en: Bulk Action
cs_CZ: Hromadná akce

en: Apply
cs_CZ: Potvrdit

en: Feature Requests
cs_CZ: Žádosti/Připomínky

en: Submit
cs_CZ: Odeslat

en: Resources
cs_CZ: Zdroje

en: Message Settings
cs_CZ: Nastavení zpráv

en: Live Traffic
cs_CZ: Živý pohyb na web

en: Visitor Logs
cs_CZ: Logy návštěv

en: Login Logs
cs_CZ: Logy přihlášení

en: Delete
cs_CZ: Smazat

en: Block IP Address
cs_CZ: Blokovat IP adresu

en: Please choose Start Date
cs_CZ: Prosím vyberte počáteční datum

en: Please choose End Date
cs_CZ: Prosím vyberte konečné datum

en: Captcha Settings
cs_CZ: Nastavení Captchy

en: Captcha Setup
cs_CZ: Nastavení Captchy

en: Notifications Setup
cs_CZ: Nastavení notifikací

en: Logs
cs_CZ: Logy

en: Security Settings
cs_CZ: Bezpečnostní nastavení

en: Blockage Settings
cs_CZ: Nastavení blokací

en: Block / Unblock IP Addresses
cs_CZ: Zablokovat / Odblokovat IP adresy

en: Block / Unblock IP Ranges
cs_CZ: Zablokovat / Odblokovat rozashy IP adres

en: Block / Unblock Countries
cs_CZ: Zablokovat / Odblokovat země

en: Email Templates
cs_CZ: Šablony emailů

en: Other Settings
cs_CZ: Další nastavení

en: Roles & Capabilities
cs_CZ: Role a funkce

en: System Information
cs_CZ: Systémové informace

en: Full Control
cs_CZ: Plná kontrola

en: Captcha Type
cs_CZ: Typ captchy

en: Display Settings
cs_CZ: Nastavení zobrazení

en: IP Ranges
cs_CZ: Rozsahy IP adres

en: Enable
cs_CZ: Povolit

en: Disable
cs_CZ: Zakázat

en: Save Changes
cs_CZ: Uložit změny

en: Subject
cs_CZ: Předmět

en: Please provide Subject
cs_CZ: Prosím zadejte předmět

en: Blocked Date & Time
cs_CZ: Datum a čas zablokování

en: Release Date & Time
cs_CZ: Datum a čas odblokování

en: User Name
cs_CZ: Uživatelské jméno

en: Date & Time
cs_CZ: Datum a čas

en: Action
cs_CZ: Akce

en: You don't have Sufficient Access to this Page. Kindly contact the Administrator for more Privileges.
cs_CZ: Na tuto stránku nemáte přístup. Prosím kontaktuje administrátora, aby Vám přidělil práva.

en: General Settings
cs_CZ: Obecné nastavení

en: Available Countries
cs_CZ: Dostupné země

en: List of all Countries
cs_CZ: Seznam všech zemí

en: Add >>
cs_CZ: Přidat >>

en: << Remove
cs_CZ: << Odebrat

en: Blocked Countries
cs_CZ: Zablokované země

en: List of all Countries being Blocked
cs_CZ: Seznam všech zablokovaných zemí

en: Error Logs
cs_CZ: Log s chybami

en: Output
cs_CZ: Výstup

en: Download Error Logs
cs_CZ: Stáhnout logy s chybami

en: Clear Error Logs
cs_CZ: Vyčistit logy s chybami

en: In this field,you would be able to see all PHP Errors
cs_CZ: V tomto poli uvidíte všechny PHP chyby

en: Error log has been cleared Successfully
cs_CZ: Logy s chybami byly úspěšně vymazány
